Jak vyzrát na hiraganu
Proč se hiraganu vůbec učit, když existuje přepis do naší abecedy – latinky? Pokud ovládneš hiraganu, otevřou se ti nové obzory – spousta krásných a užitečných materiálů pro další studium je pouze v japonštině. Budeš si moct přečíst titulky k videím na YouTube, články na internetu o tom, co tě zajímá.
Hiragana je jednou ze dvou japonských slabičných abeced, píší se s ní japonská slova a gramatické koncovky. Druhou abecedou je katakana, je taková hranatější a zapisují se s ní slova do japonštiny přejatá z jiných jazyků (nejvíc z angličtiny).
hiraganové SA: さ
katakanové SA: サ
Tak jdeme na ty zdroje 🙂
Základem je pořádná tabulka, na výběr je na skvělém blogu o japonštině Tofugu.
Sloupce slabik se tradičně zapisují zprava doleva a shora dolů, ale není to pravidlem. Celkem máme 10 sloupců / řad (A, KA, SA, TA, NA, HA, MA, YA, RA, WA) plus osamocené N – jedinou souhlásku, která nemusí tvořit slabiku. K základní tabulce patří i 5 řad se symboly dakuten v pravém horním rohu – těmi se neznělé souhlásky mění na znělé KA-GA, SA-ZA, TA-DA, HA-BA/PA.
A poslední částí tabulky jsou třípísmenné slabiky tvořené slabikou končící na písmeno I a slabikami YA, YU, YO, které se zapisují menší.
SHI (し)+ YA (や) = SHA (しゃ)
Pro snadnější zapamatování slabik ti můžou pomoct mnemotechnické pomůcky – co ti slabika připomíná? Dá se to nějak spojit s tím, jak zní? Nejlepší je vymyslet si pomůcky vlastní, ale můžeš se inspirovat v mnemotechnických tabulkách a videích.
Video 1
Video 2
Chytlavé písničky se slovíčky
Někým milovaná, někým nenáviděná, tuhle melodii jen tak z hlavy nedostaneš 😀
Jsou tam verze celé v japonštině ale i s přepisem do latinky (with romaji lyrics).
Aplikace na mobil
V dnešní době nesmí chybět zmínka o mobilních aplikacích. Pro naučení se hiragany jsou jich snad stovky. Uvádím svoje oblíbené:
Hiragana Memorizer
Kana Runner
Tanoshii nihongo – naučíš i „psát“ prstem po obrazovce 😀
Pokud by tě žádná nezaujala, prozkoumej, co dalšího v mobilu máš, určitě najdeš tu pravou 😉
Online hry
Otestuj si, jak na tom s hiraganou jsi. Výhodou je, že si můžeš aktivivat jen ty slabičké řady, které už máš nastudované 🙂
Zkoušení po řadách
Hiragana kvíz na Tofugu
Další hra už je těžší. Přendej japonské slabiky na příslušná červená políčka. Dokážeš naklikat všechny slabiky pod 10 minut? 😉
Psaní
Při učení je dobré si slabiky i psát rukou, lépe se uloží do paměti.
Pokud se chceš naučit psát japonsky, snaž se už od začátku psát hezky, podle pravidel. Později se psací zlozvyky špatně napravují. Nejenže Japonci tradičně píší ve sloupcích zprava doleva, ale i psaní jednotlivých slabik abecedy (a znaků) má svá pravidla. Ve stručnosti: zleva doprava, seshora dolů. Hodně záleží i na pořadí tahů – pokud ho nedodržíš, nenajdeš pak znak ve slovníku.
Video návod od japonského kaligrafa
Je užitečné k nacvičování psaní používat čtverečkovaný papír – 4 kostičky na jednu slabiku. Líp si pak uvědomíš postavení a správnou délku jednotlivých tahů.
Pokud se ještě necítíš na samostatné psaní a neznáš pořadí tahů, můžeš trénovat obtahováním slabik.
Čtení
Jakmile se slabiky aspoň trochu naučíš, je dobré je začít trénovat na skutečných slovech a pomalu začít číst japonské texty.
Čtení slovíček 1
Čtení slovíček 2
Čtení slovíček 3
Tadoku – krátké knížky se zjednodušeným textem