7 nejlepších YouTube kanálů o japonštině (+ dva bonusy)

Podle mě je sledování videí nejefektivnější způsob, jak se japonsky naučit. Člověk při tom totiž rozvíjí hned několik jazykových dovedností. V první řadě porozumění, které je s obrazovým doprovodem mnohem jednodušší, než kdybyste poslouchali jen audio – hodně se dá pochopit a domyslet z videa.

Japonci jsou mistři v titulkování, snad nenajdete japonský televizní pořad, kde by chyběly titulky. A podobně je to i u videí na YouTube, většina skvělých studijních kanálů titulky má, ať už japonské nebo anglické. Takže se sledováním videí můžete zlepšovat i ve čtení. Když potom ještě napíšete pod video komentář v japonštině, tak si můžete odškrtnout i psaní.

Někdo si možná řekne, že chybí poslední jazyková dovednost – mluvení. Ale i to se dá pomocí videí cvičit. Buď formou opakování nahlas toho, co slyšíte nebo metodou shadowing – snažíte se mluvit zároveň s mluvčím.

Titulky: JP, ENG
Úroveň: kolik onigiri dokážete spořádat? 😼
začátečníci 🍙, mírně pokročilí 🍙🍙, pokročilí 🍙🍙🍙

Kanály nejsou nijak seřazené, co se líbí jednomu nemusí sednout druhému, ale věřím, že každý tu najde svého favorita.

SK Home ENG/🍙/🍙🍙
Názorná videa se spousty obrázků. Výborné na naučení se zakladních slovíček a gramatiky.

Learn Japanese with JapanesePod101.com JP/ENG/🍙/🍙🍙
Kdo nezná tenhle kanál, tak se japonsky snad ani neučí. Čekají tu stovky videí na různá témata, pro různé úrovně. Ideální pro ty, kdo potřebují podrobnější vysvětlení v angličtině a nechtějí si domýšlet z videí pouze v japonštině.

Miffy 🍙🍙
Dobrodružství králice Miffy, její rodiny a přátel. Příběh je snadno pochopitelný i bez titulků, člověk pochytí základní, ale i pokročilejší slovíčka.

Akane-sensei JP/🍙🍙🍙
Výborné k naposlouchání přirozené konverzace a oceňuji i živé streamy.

Onomappu JP/ENG/🍙🍙
Pokud se chcete dozvědět, jak se v Japonsku OPRAVDU žije (anime a seriály bývají občas trochu zkreslené), doporučuju. Kanál byl původně zaměřený na onomatopoiea (japonská citoslovce), ale rozrůstá se o další témata.

Atashinchi ENG/🍙🍙🍙
Anime z každodenního života běžných Japonců, rodiny Tachibana, výborné na procvičení hovorové japonštiny. A ještě ke všemu je to vtipné. Další výhoda jsou krátké díly. Teď jsem zrovna koukala na díl, kde jim netekla voda a maminka prosazovala použití vody po koupání k vaření 🙀

Moshi Moshi Yuusuke JP/ENG/🍙🍙
Pokud se chcete virtuálně přenést do Japonska, nasát tamní atmosféru a ještě se u toho něco naučit, vydejte se na komentovanou procházku po městě na tomhle kanálu.

Nihongo no Mori 🍙/🍙🍙/🍙🍙🍙
Tady si něco užitečného najde úplně každý – gramatika, slovíčka, kanji, konverzace, ale hlavně zábava a sympatické lektorky (a lektoři).

Bonusy
Dogen ENG/🍙🍙
Kratičké scénky pro zasmání od mistra japonské výslovnosti. K pochopení vtipů je třeba dost dobře znát japonskou mentalitu a kulturu, ale v případě nejasností pointu dohledáte i v komentářích pod videi.

Matt vs Japan ENG
Matt se naučil japonsky jako samouk a zvládl to výborně, i rodilí mluvčí si ho pletou s Japoncem. Jeho videa jsou nekonečný zdroj inspirace a motivace.

Posledním tipem je, nastavit si jazyk i zemi YouTube na japonštinu, Japonsko. Rozhraní beztak znáte nazpaměť, takže se můžete přiučit nová slovíčka. Nastavení země zajistí, aby vám algorytmus nenabízel tolik videí v češtině nebo angličtině. Chcete se přece naučit japonsky, ne?

Máte nějaké svoje oblíbené kanály? Podělte se 😺

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *